Péče o pleť: 4 tipy pro zdravou pleť

1. Chraňte se před sluncem

Jedním z nejdůležitějších způsobů péče o pokožku je ochrana před sluncem. Celoživotní vystavování se slunci vám může způsobit vrásky, kožní skvrny a další kožní problémy, a také se tím zvyšuje riziko rakoviny kůže.
Pro úplnou ochranu před slunečním zářením používejte opalovací krém. Používejte širokospektrální opalovací krém s SPF nejméně 15. Aplikujte krému dostatek a opakujte to každé dvě hodiny – nebo častěji, pokud během slunění plavete nebo se potíte. Držte se raději ve stínu a vyhněte se slunci mezi 10:00 a 16:00, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. Je vhodné i používat ochranný oděv. Zakryjte kůži dlouhými rukávy, dlouhými kalhotami a noste klobouk se širokým okrajem.
schoulená žena

2. Nekuřte

Kouření způsobuje, že vaše pleť vypadá starší a kouření rovněž přispívá k vráskám. Kouření zužuje drobné krevní cévy v nejhlubších vrstvách kůže, což snižuje průtok krve a kůži poškozuje. To také kůži odčerpává kyslík a živiny, které jsou důležité pro zdraví kůže. Kouření také poškozuje kolagen a elastin – vlákna, která dodávají pokožce sílu a pružnost. Kromě toho mohou grimasy obličeje, které děláte při kouření – jako např. špulení rtů při vdechování, přispívat k vráskám. Pokud kouříte, nejlepší způsob, jak ochránit pokožku, je s tím seknout. Zeptejte se svého lékaře na tipy nebo léčebné postupy, které vám pomohou.

3. Pokožku správně ošetřujte

Omezte dobu koupele. Teplá voda a dlouhé sprchy nebo koupele odstraňují z pokožky přirozené oleje. Během koupele nebo sprchy použijte raději teplou nežli horkou vodu. Vyhněte se i silným mýdlům. Silná mýdla a čisticí prostředky rovněž zbavují pokožku oleje. Místo toho zvolte mírnou a přírodní kosmetiku. Po umytí pokožku opatrně osušte a dbejte na to, aby na pokožce zůstala nějaká vlhkost. Pokud je pokožka suchá, použijte krém, který vyhovuje vašemu typu pokožky. Pro každodenní použití zvažte hydratační krém obsahující SPF složku.
léčba ruky

4. Jezte zdravou výživu

Zdravá výživa vám může pomoci vypadat a cítit se lépe. Jezte mnoho ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a bílkovin. Výzkumy naznačují, že strava bohatá na rybí tuk, s nízkým množství nezdravých tuků a zpracovaných či rafinovaných sacharidů, může udržet vaší kůži déle mladistvou. Pití dostatku vody pomáhá udržet pokožku hydratovanou.
 

Péče o pleť: 4 tipy pro zdravou pleť
5 (100%)6